• شماره تماس: 45642680-031
  • شماره فکس: 45642675-031

از صفر تا صد راه اندازی باشگاه بدنسازی

گرایش مردم به ورزش کردن آنقدر زیاد شده است که بعضی باشگاه ها به صورت تخصصی فعالیت میکنند. برای مثال باشگاه هایی تنها مخصوص خانم ها هستند و در تمام ساعات روز خانم ها در آن به ورزش می پردازند.
در واقع امروزه معضل اضافه وزن به یکی از مهم ترین عوامل خطرآفرین برای سلامتی تبدیل شده است. زندگی ماشینی و آپارتمانی در کنار کمبود فضاهای سبز در شهرها و آلودگی هوا موجب شده است، تا افراد از تحرک کافی برخوردار نباشند. در سال های اخیر به دلیل ماشینی شدن زندگی، بیماری های ناشی از کم تحرکی توسعه یافته و بیشتر پزشکان در کنار نسخه های عریض و طویل و البته گزاف دارویی خود؛ داشتن فعالیت مستمر و منظم را به آن اضافه می کنند و همین عامل منجر به افزایش ورزش های سالنی شده و توجیهی برای سرمایه گذاری در این بخش است. باشگاه های ورزشی با فراهم کردن امکانات و شرایط مناسب برای ورزش کردن جزو اولین پیشنهادها برای این موضوع مهم هستند. از این رو امروزه باشگاه داری آن هم از نوع ورزشی  رونق چشمگیری یافته است. لذا تلاش داریم با توجه به درآمد زایی بالای باشگاه های ورزشی و بدنسازی و همچنین رونق پیدا کردن آن در میان افراد جامعه به چگونگی تاسیس یک باشگاه بدن سازی بپردازیم.

تجهیزات ورزشی

گام نخست: گرفتن کارت مربی گری
اگر حکم قهرمانی یا لیسانس تربیت بدنی دارید؛ راه  شما برای گرفتن کارت مربیگری بسیار هموار است. در غیر این صورت باید ابتدا به هیئت ورزش های همگانی سری بزنید و بعد از ثبت درخواست، در کلاس های تئوری و عملی مربوط شرکت کنید. بعد از این که دوره ها را با موفقیت پشت سر گذاشتید، کارت مربیگری برایتان صادر می شود. ناگفته نماند که این فرآیند بستگی به شرایط آن زمان فدراسیون دارد که خوش بینانه ترین حالت دو ماه و بدبینانه ترین حالت ممکن است حتی تا یک سال نیز طول بکشد.
گام دوم: گرفتن مجوز برای تاسیس باشگاه
قبل از هر اقدامی برای گرفتن مجوز، باید تکلیف دو مورد مهم انتخاب همکار و انتخاب مربی و رشته های ورزشی در باشگاه را برای خود مشخص کنید.
انتخاب همکار
بهتر است فردی را که برای همکاری انتخاب می کنید؛ از لحاظ روحی و اخلاقی به شما بسیار نزدیک باشد. وجود موسس (سرمایه گذار) و مدیر با کارت مربیگری الزامی است. طبق قوانین موجود در هیئت ورزشی، تنها موسس است که می تواند همزمان سمت مربیگری را هم داشته باشد. پس چنان چه می خواهید از هزینه هایتان کم کنید، همت کنید و هر دو وظیفه موسس و مدیریت را خود بر عهده بگیرید.
در صورت فعالیت باشگاه در دو بخش آقایان و بانوان حتما باید یکنفر به عنوان مدیر و یکنفر به عنوان مدیر بانوان انتخاب شود. مدیران باشگاه هم به تنهایی دارایی شرایطی هستند که نشان می‌دهد هر کس نمی‌تواند نسبت به مدیریت این فضا اقدام کند.
 انتخاب مربی و رشته ورزشی
از چند مربی حرفه ای دعوت به همکاری کنید. با در نظر داشتن تقاضای جامعه، نوع رشته هایی را که می خواهید در باشگاه  خود آموزش دهید، انتخاب کنید.
متراژ فضای باشگاه را باید در نظر بگیرید. برای مثال 500 مترمربع جهت قرار دادن وسایل هوازی مانند تردمیل و دوچرخه های باشگاهی، دمبل ها، هالتر ها، میزهای باشگاهی، دستگاه های ورزشی مانند دستگاه اسمیت و کراس و ... و فضا جهت سرویس های بهداشتی، حمام و فضای مدیریت و ... و فضای کمد های ورزشکاران و رختکن و محل عرضه مواد غذایی یا همان بوفه باشگاه و نیز فضای کمک های اولیه می بایست به درستی انتخاب شوند. نکاتی که باید در مورد مکان باشگاه در نظر گرفته شود مانند بزرگتر بودن باشگاه شما نسبت به سایر باشگاه های محدوده، نزدیکی محل زندگی شما به باشگاه، داشتن سالن برای آموزش خصوصی، مکانی که رفت و آمد در آن نقطه زیاد باشد مانند نزدیک بودن به یک خیابان بزرگ یا میدان اصلی بسیار حائز اهمیت می باشند.
جهت انتخاب مکان و رشته ورزشی سالن های حاشیه اصلی خیابان، مزایا و مشکلات خاص خود را دارند. از مزایای آن ها، این است که بیشتر در معرض دید عموم هستند و این یعنی از هزینه های تبلیغات شما کاسته می شود. اما مشکل بزرگ آن، ترافیک و کمبود جای پارک است که زیاد به مذاق مشتریان خودرو سوار خوش نمی آید.
پس از انتخاب و اجاره محل باشگاه، باید درخواست کتبی خود را به اداره ورزش جوانان شهرستان متبوع ارائه دهید. حالا نوبت بازرسی کارشناسان فرا رسیده است. تاییدیه نظریه ترافیکی اماکن عمومی و مجوز استحکام بنا نیز لازم است تا مجوز برای شما صادر شود.

بدنسازی پیشرفته


 هماهنگ بودن ضوابط و موقعیت مکان باشگاه با قوانین تربيت بدنی، از جمله شرایط مورد لحاظ و مهم در امر باشگاه داری می باشند. یکی دیگر از مسائلی که باید مد نظر قرار دهید این است که در باشگاه بدنسازی، سانس های مربوط به بانوان را لحاظ کنید. امروزه بانوان ورزشکار در باشگاه ثبت نام می کنند و شهریه می پردازند و انتظار خدمات مطلوب از جانب مجموعه را دارند. همچنین این قشر از جامعه که مادران امروز هستند یا مادران فردای جامعه خواهند شد، در صورت شاد زیستن می توانند فرزندانی شاد و سر زنده و سالم را به فردای جامعه تحویل دهند. در باشگاه ها و مجموعه های ورزشی اصولا یک مدیر با چندین مربی در یک یا چند رشته در ارتباط است و تمام اختیارات را مدیر باشگاه در دست دارد.


گام سوم: آماده سازی و تجهیز سالن بدنسازی
ابتدا باید سالن را از نظر امکانات مدیریتی و مکانی آماده کنید و بعد به سراغ تجهیز ورزشی سالن بروید.
آماده سازی سالن
آماده سازی سالن یعنی پوشاندن کف باشگاه با کف پوش، آیینه کاری دیوارها، نصب کمدهای تعویض لباس و میز مدیریت. میزان هزینه های آماده سازی سالن بستگی به متراژ سالن و سلیقه شما دارد.

فراهم کردن سازه هایی برای کاهش سروصدا و ایجاد آلودگی صوتی در فضای باشگاه الزامی است و هرچقدر یک باشگاه از محیط آرام تری برخوردار باشد با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد. به همین دلیل کف باشگاه باید پارکت هایی قرار گیرد که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد. همچنین نیاز است دیوار باشگاه ها دارای عایق صوتی بوده و از سوی دیگر ارتفاع مناسبی داشته باشد، به همین دلیل تغییر کاربری یک فضا به باشگاه بدنسازی با هزینه های زیادی برای ایجاد ساختاری مناسب با این ورزش همراه خواهد بود.


تجهیز سالن

هر باشگاه نیازمند تجهیزات است. وجود برخی لوازم در باشگاه ها ضروری است و برخی دیگر از لوازم هستند که برای بهتر شدن سطح کیفیت باشگاه به آن اضافه می شوند و وجود آنها اجباری نیست. تجهیزاتی اجباری هستند که اگر در باشگاه وجود نداشته باشند امکان تمرین نیست، برای مثال تردمیل، دمبل و انواع وزنه ها. بدون این تجهیزات نمی توان در باشگاه ورزش کرد و یکی از دلایلی که افراد در باشگاه ثبت نام می کنند، استفاده از همین امکانات است. دقت کنید که هر باشگاهی که امکانات و تجهیزات بیشتری داشته باشد می تواند ورزشکاران بیشتری را جذب کند و از باشگاه های دیگر گوی سبقت را برباید.
هرگاه برای خرید وسایل ورزشی به بازار رجوع می کنید، با تنوع مارک ها و قیمت ها روبرو می شوید و همین تنوع، انتخاب شما را با سختی همراه می کند. از آن جا که شما لایق هستید با کمترین هزینه، وسایلی با ماندگاری بالا، کیفیت خوب و خدمات پس از فروش عالی (نظیر تعمیر و تعویض قطعات) انتخاب و خریداری کنید.؛ لذا در راستای ارزش افزایی و رضایت خاطر شما و ارتقای سطح سلامت جامعه و ایجاد نشاط اجتماعی، شرکت پارس ورزش نگین با بیش از سه دهه سابقه درخشان در صنعت قطعه سازی و ساخت دستگاه های عظیم صنعتی؛ پس از سالها تحقیق و تفحص و دانش اندوزی در زمینه تولید تجهیزات بدنسازی حرفه ای، با تمام قوا به برآورده ساختن نیازهای تجهیزات ورزشی و دستگاه های بدنسازی و عرضه آن به ارگان های دولتی، اماکن و سالن های ورزشی و باشگاه های بدنسازی عمومی و خصوصی در سراسر کشور اقدام نموده است.

بدنسازی مدرن

 


هزینه ساخت باشگاه بدنسازی
با توجه به اینکه قیمت زمین در مناطق مختلف شهر متفاوت است و هزینه ساخت به ابعاد باشگاه بستگی دارد؛ لذا یک بودجه ثابت را نمی توان برای تمام نقاط شهر یکسان فرض کرد، اما با این حال 500 متر زمین برای ساخت باشگاه نیاز است که قیمت آن متناسب با آن محله خواهد بود.
از طرف دیگر، تجهیزات مورد نیاز یک باشگاه نظیر تردمیل، دستگاه های چندکاره و ... قیمت های متفاوتی دارند که در مجموع برای یک باشگاه با ظرفیت 30 نفر، همزمان به تعداد چهار دستگاه در هر حرکت نیاز است که متناسب با آن، باید بیش از 2 تن وزنه برای دمبل و هالتر وجود داشته باشد، لذا معمولا بیشترین هزینه راه اندازی بدنسازی صرف خرید دستگاه ها خواهد شد.

*************

جمعیت
اگر شما باشگاه خوبی داشته باشید ولی ورزشکاران کمی در باشگاه شما ثبت نام کنند، خیلی زود ورشکست می شوید. این درمورد تمام کسب و کارها صدق می کند. ابتدا شما باید شهری را که می خواهید در آن باشگاه تاسیس کنید را بررسی کنید و مطمئن شوید که این شهر از نظر جمعیت پاسخگوی باشگاه شما باشد.

ضریب سنی
بیشترین افرادی که در باشگاه ثبت نام می کنند، معمولا بین 18 الی 30 سال سن دارند و تعداد کمی خارج از این بازه ی سنی قرار می گیرند. بنابراین فضای باشگاه باید به گونه ای طراحی شود که با روحیه ی افراد در این بازه ی سنی سازگار باشد.
رقبا
اگر قصد دارید در شهر کوچکی باشگاه تاسیس کنید،باید ابتدا وضعیت رقبا را بررسی کنید. اگر در یک شهر کوچک، تعدادی باشگاه قبل از شما فعالیت داشته باشند، تاسیس باشگاه جدید یک ریسک است، زیرا ورزشکارانی که بر اساس جمعیت شما روی آنها حساب کرده اید قبلا جذب باشگاه های دیگری شده اند و لذا شما برای جذب ورزشکاران جدید دچار چالش خواهید شد.
یک ایده هوشمندانه
شما می توانید با اندکی هزینه و البته گرفتن مجوز از وزارت بهداشت، فضای کوچکی از سالن خود را با دکوری جذاب به یک کافی شاپ تبدیل کنید. کافی شاپ ها، به عنوان یک منبع درآمد عالی در سالن های ورزشی بسیار مورد توجه موسسان آن هاست. اگرخودتان را جای ورزشکاران بگذارید، خواهید دید که پس از ورزشی پر تحرک، نوشیدنی های مانند: عرقیجات گیاهی چربی سوز یا پروتئین های مکمل، لذت بخش است. بنابراین این بوفه کوچک و کم هزینه، کم کم به محلی برای گذراندن وقت و رفع خستگی ورزشکاران تبدیل می شود و این به معنای وجود یک فرصت مناسب، برای فروش اقلام رژیمی و مکمل های غذایی پیشنهادی مربیان به ورزشکاران است.
برخی از باشگاه های بدنسازی به دلیل مزیت هایی چون داشتن جکوزی، سونا و ... توانسته اند تعداد زیادی از ورزشکاران را جذب کنند. اگرچه هزینه ارائه خدمات به شهریه ورزشکاران اضافه شده اما این موضوع نه تنها منجر به کاهش مشتریان آنها نشده، بلکه زمینه حضور بیشتر مشتریان را فراهم کرده است.
تبلیغات
یکی دیگر از کارهای ساده و کم هزینه که سود سرشاری ایجاد می کند، استفاده از انواع شیوه های تبلیغاتی برای باشگاه  است. بنرها و تراکت های تبلیغاتی، ابتدایی ترین شیوه تبلیغاتی است. استفاده از فضاهای مجازی و درج آگهی در روزنامه های پرخواننده یکی از بهترین شیوه های تبلیغات است.

بدنسازی سرعتی

اطلاعات تماس

  • نشانی کارخانه: اصفهان­،شهرک ­صنعتی مورچه خورت، فاز 4 ، خیابان دکتر حسابی، حسابی 4، پلاک 613/1
  •  تلفن:  45642675-031 و 45642680-031 
    •  مدیریت :  09131180685 اقای عباسی
    •   مدیر فروش : 09338888005
  •  ارتباط با کارشناسان فروش :  09130367588 , 09337777004 ، 09335555009
  •   دفتر تهران :09130377588 , 09383333009
  •   واحد خدمات پس از فروش : 09337777006
 

آمار بازدید

امروزامروز152
دیروزدیروز798
هفتههفته178
ماهماه992
کل بازدیدکل بازدید2838023