• شماره تماس: 45642680-031
  • شماره فکس: 45642675-031

تحریک رشد عضلات با گیاهان جادویی

ساخت توده‌ی عضلانی نمی‌تواند صرفا بوسیله‌ی استفاده از گیاهان انجام شود. برای ساخت و تقویت عضلات، شما باید با وزنه تمرین کنید و یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. با این حال، برخی از انواع گیاهان برای تکمیل هر رژیم بدنسازی، بسیار مفیدند. این گیاهان دارای ترکیباتی هستند که بافت‌های عضلانی را تحریک می‌کنند تا رشد کرده و از پاسخ استرس بدن حمایت کنند.

اگر شما از سبزیجات برای رشد و پرورش عضلات بدنتان استفاده می کنید و اطرافیانتان به شما دائما در حال سرزنش کردن هستند که هرگز با سبزیجات نمی توانید این کار را انجام دهید؛ اصلا نگران این موضوع نباشید، چون چند نوع سبزی در رشد عضلات نقش به سزایی را ایفا می کنند.

اکنون تصور کنید که شما یک گیاه خوار هستید و زمان زیادی را در باشگاه می گذرانید و برای داشتن سیکس پک تمام تلاش خود را به نحو احسنت انجام می دهید.

با این حال، رشد و پرورش ساختمان ماهیچه ها، نسبت به افرادی که برای رشد و پرورش ساختمان ماهیچه ها از گوشت و تخم مرغ استفاده می کنند، کند به نظر می رسد. در واقع این یک حقیقت می باشد، زیرا که گوشت و تخم مرغ منبع مستقیم پروتئین می‌باشند و در ساختن عضلات کمک می کنند و زمان کمتری را می گیرند. اما اگر از سبزیجات استفاده کنید؛ درست است که زمان زیادی طول می کشد تا عضلات بدن شما ساخته شوند، ولی مضرات گوشت و تخم مرغ را ندارند. در ادامه، چند گیاه معرفی می‌کنیم که می‌توانند به شما کمک کنند تا توده‌ی عضلانی‌تان را پرورش داده و شکل دهید.

برای افزایش حجم عضله و افزایش وزن، اولین کاری که باید انجام دهید؛ تغییر در برنامه غذایی خود می باشد. سعی کنید در برنامه تمرینی خود نکاتی را نیز رعایت کنید. در ادامه سعی شده است روش ها و نکاتی که منجر به افزایش حجم عضله سازی می شود، شرح داده شود.

• آمالاکی

درخت آمالاکی، بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری وجود دارد و به طور سنتی برای تحریک رشد عضلانی بکار می‌رود. این گیاه به دلیل چوب قرمز، پوست خاکستری و میوه‌های سبز روشنش معروف است. قسمت های مختلف درخت آمالاکی در تونیک‌ها و سایر تمهیدات برای ترویج سلامت بهتر، افزایش انرژی، بهبود عملکرد کبد، طبیعی کردن آنزیم‌های گوارشی و بازگرداندن درخشش مو استفاده می‌شود. آمالاکی همچنین به افزایش سنتز پروتئین، افزایش رشد عضله خالص، بهبود توده عضلانی و افزایش قدرت عضلانی نیز کمک می‌کند.

• جینسنگ

جینسنگ، یک ماده غذایی محبوب برای سلامتی و یک نوع گیاه دائم الرشد با ریشه‌های گوشتی است. این گیاه در آسیا به دلیل خواص دارویی خود ارزشمند است و به دلیل مزایای سلامتی بسیاری که دارد، اغلب در انواع تونیک‌های مختلف و محصولات زیبایی از آن استفاده می‌شود. یکی از مزایای اصلی جینسنگ، این است که به کاهش استرس، افزایش سطوح انرژی و دادن حس تندرستی کمک می‌کند. همچنین یک ماده غذایی سالمو محبوب در میان بدنسازان است، زیرا به آنها امکان می‌دهد که از عهده‌ی تمرینات قدرتی سخت برآیند و در عین حال، نوسانات در خلق و خو، اشتها و خواب را به حداقل می‌رساند.

• شنبلیله

شنبلیله، یک گیاه دارویی محبوب است که معمولا در طب آیورودا، برای بازگرداندن سلامتی و طبیعی کردن عملکردهای بدن استفاده می‌شود. شنبلیله، رشد عضلانی را نیز تحریک می‌کند، زیرا داری اسیدهای آمینه است. شنبلیله به غیر از اینکه یک منبع غنی از اسید آمینه تریپتوفان و ۴- هیدروکسی ایزولوسین است، حاوی نیاسین، کولین، پتاسیم و ویتامین سی نیز می‌باشد. تمام این ترکیبات، بافت‌های عضلانی را تقویت می‌کنند، انرژی و استقامت را افزایش می‌دهند و همچنین از بدن در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. شنبلیله گیاهی است که در مناطق گرمسیر از هندوستان گرفته تا بخش های مختلف خاورمیانه و شمال آفریقا می روید. شنبلبله حاوی انواع مواد شبه استروئید گیاهی است که مزایای مختلفی برای سلامتی دارند.

بسیاری از مطالعات نشان دهنده آثار تنظیم کنندگی آن بر ترشح انسولین، حساسیت سلولها نسبت به انسولین و کاهش سطح قند خون است. همچنین استفاده از مکمل های شنبیله می تواند به طور کارآمدی باعث کاهش سطوح کلسترول نوع بد و افزایش کلسترول مفید شود. علاوه بر مزایای چشمگیری که برای سلامتی دارد، مطالعات بسیاری نشان داده است که ساپونین های استروئیدی موجود در شنبیله، باعث ارتقاء آنابولیسم و ریکاوری می شوند.

• دانه‌های کتان

دانه کتان، حاوی مقدار زیادی پروتئین است. به غیر از مقدار پروتئین شگفت انگیز آن، دانه کتان حاوی پتاسیم، روی، آهن، ویتامین E و منیزیم نیز می‌باشد. همچنین حاوی آلفا لینولنیک اسید است، که حساسیت به انسولین در عضلات را افزایش می‌دهد. ورزشکاران حرفه‌ای از دانه‌ی کتان استفاده می‌کنند، زیرا به افزایش انرژی کمک می‌کند، زمان ریکاوری را سرعت می‌دهد و مصرف اکسیژن در بدن را بهبود می‌بخشد.

• ریشه رز

به رودی اولا یا ریشه طلایی نیز معروف است. ریشه رز حاوی ترکیبات طبیعی است که موجب افزایش ترشح آنزیم‌ها و RNA (هر دوی آنها برای رشد عضلانی ضروری هستند) می‌شود. این گیاه، سنتز پروتئین ماهیچه و فعالیت آنابولیک را نیز افزایش می‌دهد که منجر به رشد عضلانی و افزایش قدرت می‌شود. از آنجا که ریشه‌ی رز حاوی ترکیباتی قوی است، افرادی که مشکلات قلبی یا بیماری فشار خون دارند، از مصرف این گیاه منع می‌شوند.

• آشواگاندها

آشواگاندها، یک درختچه کوچک همیشه سبز است که بومی هند، آفریقا و خاورمیانه می‌باشد. این گیاه به طور سنتی برای ایجاد مقاومت در برابر فشار به کار می‌رود. آشواگاندها حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان هاست که انرژی را بهبود می‌بخشند، استقامت را افزایش می‌دهند و از زمان ریکاوری می‌کاهند. ورزشکاران حرفه‌ای برای کمک به مقابله با فشار تمرینات شدید طولانی مدت و همچنین برای افزایش توده عضلانی از این گیاه استفاده می‌کنند.

رژیم غذایی ورزشکاران همیشه حاوی میزان زیادی گوشت قرمز است. چون این ماده غذایی حاوی میزان زیادی پروتئین است و این ماده مغذی در بین دیگر مواد، به افزایش حجم عضلانی کمک بیشتری می‌کند. اما اگر کسی اهل ورزش باشد و نخواهد به هر دلیل گوشت قرمز زیادی مصرف کند تکلیف چه می‌شود؟

باید گفت که مصرف زیاد گوشت تنها راه رشد حجم عضلات نیست و روش‌های متعدد دیگری برای جذب مواد مغذی لازم برای افزایش عضلات به شیوه ای سالم و با استفاده از گیاهان وجود دارد. اگر به دنبال گیاهانی برای عضله سازی هستید می‌توانید علاوه بر گیاهان اشاره شده، از سبزیجات زیر استفاده کنید.

• چغندر و برگ‌های چغندر

بدون شک خواص چغندر و برگ‌های آن را می‌شناسید. اما احتمالاً آنچه نمی‌دانید این است که این ماده غذایی سرشار از نیترات و آنتی اکسیدان‌ها است. این مواد مغذی نقش مهم و ویژه ای در مواقعی دارند که بدن با اکسیژن رسانی پایینی (درست مانند زمانی که فرد ورزش‌های سنگین انجام می‌دهد) دارد. نیترات‌های غذایی در بدن ما به اکسیدنیتریک تبدیل می‌شوند که برای بهبود عملکرد قلب مفید است و شرایط را برای ورزش‌های سنگین تر و طولانی تر آماده می‌کند. مصرف چغندر و برگ‌های آن روشی مطمئن برای تقویت سالم بافت‌های عضلانی است. برای این که چغندر و برگ‌های آن را وارد برنامه غذایی خود کنید، می‌توانید چغندر را رنده و برگ‌های آن را خرد کرده و به سالادها، اسموتی‌ها و دیگر غذاهایتان اضافه کنید.

• سبزه گندم و جو

اگر تا به حال سبزه گندم را امتحان نکرده اید، هم اکنون زمان آن رسیده است که به سراغ آن بروید. این سبزی‌ها سرشار از مواد مغذی مانند کلسیم، آهن و منیزیم و همچنین کاروتنوئیدهای قوی هستند. این آنتی اکسیدان‌های قوی، برای حفظ سلامت و قدرت سلول‌ها مفید هستند. مواد معدنی موجود در سبزه گندم و جو باعث بالا بردن عملکرد عضلانی و افزایش قدرت خون در انتقال اکسیژن به عضلات فعال می‌شود. این کار به حفظ مقاومت بدن در حین ورزش و بالا بردن مدت زمان فعالیت بدنی کمک می‌کند. برای بهره مندی از این خواص کافی است آب این سبزه‌ها را گرفته یا پودر آن‌ها را به اسموتی اضافه و مصرف کنید.

• نخود فرنگی

احتمالاً نخودفرنگی اصلاً به چشمتان نمی‌آید. اما این نخودهای تازه و سبز چون حاوی پروتئین‌های گیاهی زودهضم است، به طور مؤثری در افزایش حجم عضلانی نقش دارد. نخود فرنگی همچنین سرشار از اسیدآمینه‌ها و گلوتامین است که به احیای عضلانی بدن از ورزش کمک می‌کنند. مصرف نخود فرنگی علاوه بر کمک به رشد عضلانی، به احیای زودهنگام آن‌ها نیز کمک می‌کند. می‌توانید از این نخودهای تازه در غذاهایتان استفاده کنید یا اینکه مکمل پودر پروتئین نخود را در اسموتی‌های خود ریخته و مصرف کنید. یادتان باشد که سوپ‌ها و خورش‌ها، بهترین غذاها برای افزودن نخودفرنگی هستند.

• جعفری، تره فرنگی و پیازچه

سبزی‌های معطر مانند جعفری و تره فرنگی طعم فوق العاده ای به غذاها می‌دهند. این سبزی‌ها از ارزش غذایی خوبی نیز برخوردار هستند. باید بدانید که جعفری و خانواده آن منبع لیزین هستند. این اسیدآمینه به رشد و احیای بافت‌های رابط لیگامنت‌ها و غضروف‌ها کمک می‌کند. این بدین معنی است که لیزین فواید مثبتی روی مفاصل ما دارد و اثرات خسته کننده ورزش در این بخش‌ها را کاهش می‌دهند. جذب لیزین کار ساده ای است. تا می‌توانید جعفری، تره فرنگی و پیازچه مصرف کنید. سبزی خوردن، سوپ‌ها، خورش‌ها و سالاد بهترین گزینه‌ها برای مصرف بیشتر این سبزی‌ها محسوب می‌شود.

• اسفناج

درست است که در کارتون ملوان زبل کمی ‌اغراق شده بود، اما اسفناج چون سرشار از آرژنین است، به تقویت قدرت عضلانی کمک می‌کند. این اسیدآمینه باعث تحریک ترشح هورمون رشد می‌شود. به مدت طولانی هورمون‌های رشد در بین ورزشکارانی که از آن‌ها برای بهبود عملکرد بدنی خود استفاده می‌کنند به موضوع بحث و جدل تبدیل شده است. این هورمون باعث تحریک رشد سلولی، باز تولید و احیای سلولی می‌شود. اما مصرف مکمل هورمون‌های رشد، باعث ایجاد عوارض جانبی زیادی در بین ورزشکاران می‌شود. توصیه ما این است که اجازه دهید بدن کار طبیعی خود را انجام دهد و شما با مصرف اسفناج که سرشار از مواد مغذی است، به ترشح بیشتر آن کمک کنید.

• جوانه‌ها

جوانه‌ها سرشار از مواد مغذی ضدالتهاب هستند که به بدن در جذب اسیدآمینه‌های پروتئین‌ها کمک می‌کنند. گلوکورافانین و سولفورفان به احیای عضلانی کمک می‌کند. به این ترتیب نیز بعد از جلسات ورزشی کمترین میزان درد عضلانی ایجاد می‌شود. در نتیجه می‌توانید با فاصله زمانی کمتری دوباره به سالن ورزشی مراجعه کنید و در سلامت کامل به پرورش عضلاتتان بپردازید. گنجاندن جوانه‌ها در برنامه غذایی بسیار ساده است. می‌توانید از آن‌ها داخل سالادها، ساندویچ یا اسموتی‌ها استفاده کنید.

اطلاعات تماس

  • نشانی کارخانه: اصفهان­،شهرک ­صنعتی مورچه خورت، فاز 4 ، خیابان دکتر حسابی، حسابی 4، پلاک 613/1
  •  تلفن:  45642675-031 و 45642680-031 
    •  مدیریت :  09131180685 اقای عباسی
    •   مدیر فروش : 09338888005
  •  ارتباط با کارشناسان فروش :  09130367588 , 09337777004 ، 09335555009
  •   دفتر تهران :09130377588 , 09383333009
  •   واحد خدمات پس از فروش : 09337777006
 

آمار بازدید

امروزامروز1207
دیروزدیروز1506
هفتههفته2781
ماهماه30079
کل بازدیدکل بازدید2867110